Přeskočit na obsah

Aktuality

Životní styl v zimě a cesta k dlouhověkosti

Zimní období je pro naše zdraví výzvou i příležitostí. Mrazivé počasí, kratší dny a častější pobyt uvnitř mohou ovlivnit naše návyky a zdraví. Správný přístup k výživě, pohybu a odpočinku však může podpořit nejen vaši imunitu, ale i dlouhověkost. Inspiraci můžeme hledat v konceptu „modrých zón“ – oblastí světa, kde se lidé dožívají mimořádně vysokého věku ve zdraví. Pojďme se podívat, jaké úpravy životního stylu mohou podpořit vaše zdraví v zimě i v delším horizontu. 1. Zimní strava: Sacharidy, tuky a jejich vliv na zdraví Sacharidy: Přítel, nebo nepřítel? Sacharidy jsou důležitým zdrojem energie, ale záleží na jejich kvalitě. V zimě máme často tendenci sahat po sladkostech nebo rychlých zdrojích energie, jako jsou pečivo z bílé mouky, slazené nápoje a sušenky. Tyto potraviny však obsahují jednoduché cukry, které mohou vést k prudkým výkyvům hladiny cukru v krvi, únavě a nadváze. Co naopak zařadit do jídelníčku? Tuky: Kvalita je klíčem V zimě nás často lákají tučné pokrmy, které přinášejí pocit tepla a sytosti. Tuky jsou nezbytnou součástí zdravé stravy, ale jejich výběr ovlivňuje naše zdraví. 2. Pitný režim: V zimě na něj nezapomínejme Zima nás často svádí k omezení pití vody, ale správná hydratace je klíčem k udržení energie a podpory… Číst dále »Životní styl v zimě a cesta k dlouhověkosti

Registrace pacientů

Naplnili jsme kapacity, a proto nyní přijímáme už jen jedince přecházející od dětského lékaře. Pro registraci se u nás v ordinaci kdykoliv zastavte (klidně i v časech pro objednané pacienty). Jde o krátký byrokratický úkon s naplánováním následné vstupní lékařské prohlídky. Nebo nás kontaktujte a na všem se domluvíme. Ostatní zájemci nám můžou napsat kontaktní údaje, v případě uvolnění kapacity se ozýváme.

Syndrom diabetické nohy

Rádi bychom vás informovali o rozšíření našich služeb, díky kterému můžeme ještě lépe pečovat o vaše zdraví. Začátkem prosince jsme absolvovali odborný kurz „Screening rizika syndromu diabetické nohy“ pořádaný pod záštitou České diabetologické společnosti. Syndrom diabetické nohy je stav, který může vést k závažným problémům, jako jsou infekce, ulcerace či dokonce amputace dolních končetin. Tento stav bohužel významně zkracuje délku života, srovnatelně jako mnohé zhoubné nádory. Prevence diabetické nohy spočívá ve včasné diagnostice rizikových faktorů, správné péči o nohy a kontrole diabetu. Díky absolvovanému kurzu nyní můžeme toto specializované vyšetření provádět přímo v naší ordinaci, a to s úhradou zdravotními pojišťovnami. Vyšetření zaměřené na diabetickou nohu se provádí jako součást pravidelných kontrol (pre)diabetiků. I přes široce dostupné možnosti léčby a včasné detekce komplikací cukrovky nezapomínejme na to, že zásadní význam má trvalá snaha předcházet vzniku cukrovky. Vyvážená strava, dostatek pohybu a pravidelný odpočinek mohou významně přispět k prevenci nejen diabetu, ale i dalších civilizačních chorob. Zásady zdravého životního stylu jsou přehledně uvedeny na webu IKEM. Jako určitou pojistku vnímejme pravidelné preventivní prohlídky ve dvouletých intervalech, při kterých by praktický lékař případný vznik diabetu odhalil. Pokud jste preventivní prohlídku neabsolvovali v předchozích dvou letech, kontaktujte nás.

Očkování proti chřipce a COVID-19

Pro letošek jsme již ukončili očkování proti sezónní chřipce a COVID-19. V případě, že byste ale ještě měli zájem, nás prosím kontaktujte. Vakcíny by ještě měly být k dispozici u dodavatele. Jinak se neváhejte informovat na jiná možná očkování vč. klíšťové encefalitidy, pneumokoků apod.

Očkování proti pneumokokům

Streptococcus pneumoniae (pneumokok) je v populaci rozšířená bakterie s vysokým potenciálem vyvolávat závažné infekce v případě oslabení organismu. Bývá původcem zápalů plic s vysokou úmrtností. Existuje proti němu však velmi účinné, jednodávkové očkování, které navíc mají osoby nad 65 let věku plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Očkovat se můžeme celoročně, vakcíny máme v ordinaci. Neváhejte se na očkování informovat.

Černý kašel

Černý kašel (pertuse) je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Toto onemocnění ohrožuje na životě malé děti; pro starší děti a dospělé nebývá smrtelné, „pouze“ krajně nepříjemné a zdlouhavé. Ochranný účinek očkování z dětských let má tendenci vyvanout a nechránit proti infekci po dobu dospělosti. Proto je doporučeno alespoň jednou v dospělém věku aplikovat posilující dávku. Zejména pak osoby vyskytující se v blízkosti malých dětí a těhotné ženy by měly zvážit přeočkování zcela bezpečnou vakcínou. Díky velkému nárůstu případů černého kašle a zájmu o očkování v posledních měsících přechodně nebyly vakcíny k dispozici. Od poloviny května se ale očekávají jejich uspokojivé dodávky. Máte-li zájem o přeočkování proti černému kašli, napište nám nebo zavolejte. Zapíšeme si Vás na pořadník, případně si rovnou domluvíme aplikaci. Vakcína ani aplikace sice nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, ale námi vystavený doklad na úhradu 1 100 Kč Vám zpětně může pojišťovna proplatit.

Ultrazvuk v ordinaci

Pro efektivnější diagnostiku v ordinaci nově využíváme ultrazvukové vyšetřování. Jedná se o tzv. point-of-care testing (POCT) ultrasonografii, která nenahrazuje plnohodnotné ultrazvukové vyšetření radiologem. Uplatněním POCT ultrazvuku se ale stává diagnostika v ordinaci praktického lékaře přesnější a navazující postup je pak cílenější a rychlejší. I přes rozšiřující se moderní technologie zůstává základním diagnostickým nástrojem sdělení problémů a rozhovor o nich. V případě potíží se neváhejte zastavit, napsat nám nebo zavolat.

Syndrom spánkové apnoe

Jedná se o stav, kdy během spánku dochází k opakovaným přestávkám dýchání. Tyto přestávky jsou způsobeny dočasným zablokováním nebo zúžením dýchacích cest, což redukuje zásobení těla kyslíkem. Vlivem krátké zástavy dechu dochází k částečnému probuzení, což snižuje kvalitu spánku a způsobuje únavu a ospalost během dne. Mezi dalšími projevy syndromu bývá hlasité chrápání, porucha soustředění a paměti, absence snů nebo ranní bolest hlavy. Spánková apnoe postihuje asi 4 % mužů a 2 % žen, častěji osoby s kumulací tuku v oblasti břicha. Proč bychom to měli řešit? Syndrom spánkové apnoe přispívá ke zvýšené kardiovaskulární nemocnosti, a dokonce je asociován i s vyšším rizikem vzniku některých nádorů. Řada vědeckých studií prokázala, že spánková apnoe zkracuje délku života ve zdraví. Jak vám můžeme pomoci? V naší ordinaci nově využíváme přístroj Poly Watch, který umožňuje snadno diagnostikovat syndrom spánkové apnoe. V případě odhalení syndromu pak následuje odeslání do spánkové laboratoře, kde syndrom vyřeší. Diagnostika syndromu přístrojem Poly Watch není složitá, spočívá v monitoraci vašeho dechu během noci. Spolu s jednoduchou edukací vám přístroj na noc zapůjčíme a následující den se společně podíváme na výsledky měření. Nemusíte se ničeho bát – Poly Watch je malé a tiché zařízení, které vám v noci nezpůsobí diskomfort.… Číst dále »Syndrom spánkové apnoe

Nový spirometr

Rozšířili jsme přístrojové vybavení ordinace o spirometr (Medikro Duo značky QuickSeal) používaný k posouzení funkce plic a dýchacích cest. S jeho pomocí budeme schopní účinněji diagnostikovat nemoci jako například bronchiální astma, chronickou obstrukční plicní nemoc nebo plicní fibrózu přímo v ordinaci. Rozšiřování přístrojového vybavení ordinace je naším dlouhodobým cílem. Avšak ani nejmodernější přístroje nemohou nahradit tu nejúčinnější diagnosticko-terapeutickou metodu, a to komunikaci. Základem předcházení a řešení zdravotních potíží je se o nich bavit. Proto, pokud máte jakýkoliv problém, zastavte se u nás, zavolejte nebo napište a společně se na problém zaměříme.

Obvodní lékař Přerov

Ordinace Dr.Štěpánka je zdravotnické zařízení, kde vám nabízíme prvotřídní péči a odborné znalosti založené na vzdělání a zkušenostech. Naší prioritou je efektivní prevence a v případě, kdy se u vás objeví zdravotní problémy, tak i účinná léčba. Proč byste si měli vybrat ordinaci Štěpánek? Kvalifikace a zkušenosti: Péče na profesionální úrovni V roce 2015 jsem dokončil lékařskou fakultu na Karlově univerzitě a následně se specializoval v oboru Všeobecné praktické lékařství se složením atestační zkoušky v roce 2019. Má práce není jen v ordinaci všeobecného praktického lékaře – do května 2022 jsem působil jako lékař na Klinice pracovního lékařství Fakultní nemocnice Olomouc. Tato praxe mi umožnila rozšířit znalosti a získat zkušenosti v oblasti pracovního lékařství. Nadále částečně působím i na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde se věnuji akademické činnosti a rozvoji svých dovedností, které uplatňuji i v ordinaci praktického lékaře. Během své profesní dráhy jsem se aktivně účastnil celostátních odborných konferencí a mám na svém kontě několik publikovaných odborných prací. Akademicky se zaměřuji na problematiku veřejného zdravotnictví, metabolických onemocnění a pracovního lékařství. Díky této praxi jsem vždy ve střehu nových poznatků a trendů v lékařství, což se, věřím, promítá i do kvality péče, kterou poskytuji našim pacientům. Rozšíření péče pro… Číst dále »Obvodní lékař Přerov